Mos mbetja shtatzene

Pershendetje jeni te mrekullushem flm per pegjigjen altice mobile my account ma keni dhene para nje jave nese mundet edhe nje pergjigje silat jan gjasat qe te mos mbetesh shtatzane nese sperma derdhet jasht neqoft se bejm seks pa prezervativ sepse ne bejm dy tre her ne muaj seks po oa kondom por spermen ederdhim jasht aka mundsi te ngelesh shtatzene nese bejm seks pa kondom ju lutem nje pergjigje flm shum ju mirpres.

Po zonje ka mundsi eshte shum natyrale nese ke ber mardhenie seksuale me te dashurin dhe ka ndodhur shtatzania e pa deshiruar me vjen keq por eshte e mundur sepese ai ka derdhur patjeter sperme ne vaginen tuaj perderisa ju dhe ai nuk e keni verejtur kjo ndodh ne raste shum te rralla por eshte e mundur dhe natyrale si me qellim pra edhe kur e heq penisin dhe e derdh mbi macen tuaj prap edhe e mundur qe ju te ngeleni shtatezene per fat te keq ndodhin shpesh keto raste per shkak te mosinformimit te njerzve.

Pershendetje, Faleminderit qe na ke shkruar. Jam rina kam ber marllenje sexuale me partnerin dhe kam prishur virgjerine dmth me ka dal gjake a ka mundesi qu ene te ngeli shtazene nese keni mundesi me ktheni pergjigje. Pershendetje doja te dija sa her qe km kontekte me te fejuar per te bere femije por sa her qe me del jash por disa her jo por nuk ngelem shtatzan ca mund te bejm qe un te ngelem se ai deshiron shm qe ne te kemi nje femije bashke por kam dhe dhimbje barku.

Kemi koh qe kryejm marredhenje si cift por partnerja nuk ngel shatzen Cfar mund te jet ne kete mes flm. Kjo edhe nqs sperma mbet brenda ne sasira te vogla. Po kujdes! Nuk duhet qe te abuzohet me sasi te tepert. Pershendetje Jam Adela Nga Tirana. A mund te mbetesh shtatzan nese sperma nuk eshte derdhur asnjehere mbrenda. Jam merakosur per shkak se kam vones te ciklit menstrual. Jjam nje vajze para 7 muaj isha shtatzan dhe nuk munda ta mbaja dot dhe ndodhi aborti Tani dua te ngel shtatzan kam rreth 2 muaj qeee provoj po eko dhe teste te Ndrysheme kan qen negative.

Pershendetje kryej mardhenje me te fejuarin ka rastesisht 2 her ne dit ka raste 1 her ne dit a mund te ngelem shtatezane sepse nk perdorim masa mbrojts e po nqs bije pak sperem brenda meje a ngelem shtatezane. Po moj per me met shtatzane duhet partneri me qen i qendrushem sepse nese mashkullit i derdhet sperma para se femra ta ket qefin normal qe nuk jet shtatzan.

A ka mundsi mem tregu dikush a mundet me mbet 1 femer e virgjer shtatzan ju lutem Me tregoni dikush. Ana momentin kur penisi futet ne vagin aj virginitet esht i humbur. A ka mundesi te di nese ka ndonje problem ,sepse pas hedhjes se spermes pas gjysem ore ose pas 1 ore prej penisit me del nje leng sikur uji.

Me fal a mundet dikush mem treguu un kur bej mardhenje burri im,spremen e,derdh mbrenda por sa her qe qona del ni leng un du me dit a do mbetem ahtazan qofse del ajo lengu.

Jam nje vajz 20 vjeqare kam frik qe mos kam mbetur shtatzen ju lutemi a mind te me keshilloni kam ber seks mirpo sprema nuk mu ka derdhur mbrenda na vagjin ju lutemi me keshillon a mund te mbetesh shtatzen nese sprema e mashkulliz nuk me ka derdhur ne vagjin.

mos mbetja shtatzene

Nuk mbetesh shtatezen ne qofte se penisi eshte futur ne vagin virgjeniteti eshte prishur. Por nese sperma nuk ka hyr brenda nuk mbetesh shtatezene mos u shqeteso. Ne kemi bere seks pa mbrojtjee por i dashuri im esht treguar i kujdesshem qe ta derdhi jasht sa her qe prishej, ka ndonje mudesi te kem ngelur shatzene se m ka zen frikaa.

Prsh dua te ngelem shtatzanedhe desha te pyes a eshte e mundur te ngelem shtatzane nese vetem njeher esht derdhur brenda sperma. Pershndetje jam ni nan para 5mujash kum pas abort tash jam merakosor se amundem me met shtazan qe dy muj provin po kot cillin e kam te rregllut dasha memdimu kthma per gjigjjen.

Lengu i cili del para se te behet ejakullimi ne disa raste te ralla ka edhe sperm ne vete por nuk eshte edhe aq i rezikshem per te ngel shtatzene, un per vete kryej cdo her mardhenje pa kondom po pas cdo ejakullimi duhet qe mashkulli te urinon qe lengu paraspermatik te pastrohet nga mbetjet e spermes dhe kuptohet qe ejakullimi te behet jasht vagines.

E gjitha mvaret tek mashkulli qe te jet i kujdesshem nese vendos te bej pa kondom.

Doni të mbeteni shtatzënë shpejt? Ja 8 marifete

Miredita, desha te iu pyes pse qe dy her per here te pare bejme maredhenje me burrin tim pa mbrojtje dmth kom deshire te mbetem shtatzene mirepo ne mbremje nuk po pastrohem por ne mengjes mirepo esenca osht qe ne mengjes kur po e kom urinen po me del nje lenge e ai lenge e ai penge po vazhdon gjith diten qka osht kjo ju lutem me tregoni urgjent ju lutem. Ne kete menyre qe ju keni shkruar ne nuk mund ta procesojme si pyetje.

Kam 10 muaj martes me bashkshortin tim kem marrdhenje po jo t shpeshta dua te mbes shtatzen por nuk u plotsu ende deshira jon qfar mund te jet shkak qe spo mbes shtatzen? Ne kete forme qe ju na u jeni drejtuar, ne nuk mund ta procesojme si pyetje.

Ne kete menyre qe ju na u jeni drejtuar ne nuk mund ta procesojme si pyetje. Desha ta bej ni pytje a lejohet seksi ne shtatzani Sa her lejohet a ban dam seksi qe bejm Nat per Nat Shtatzan jam ne 4 muj qitash jam Hi.Jeni e gatshme te ngeleni shtatzene.

Mbasi je gati te fillosh familje, pritja nuk eshte zgjedhje per ju, apo jo? Meso si te largohet stresi ketu. Ju lutem shkruani ne ndonje post tjeter komentet e juaja sepse keti posti po i mbyllet mundesia e komentimit. Ju faleminderit shume per mirkuptim. Vlora, edhe ne komentet e me hershme kam permend se njeri nga medikamente qe me se shpeshti perdoret per rregullimin e ciklit menstrual eshte clomifene por une po te them te vizitosh gjinekolgun paraprakisht dhe lere ai te vendos se cka te pershkruar pas kontrolles, keshtu eshte me mire.

Te pershendes. Te falenderoj shume Dkotreshe per pergjigjet Zoti ju shperblefte me te gjitha te mirat e kesaj bote…kerkoj falje nese te kane ardh disa here pyetjet nga une sigurishte nuk te bezdisim, mirpo siq duket Doktoreshe jam shtatezene sepse eshte dita e 6 qe nuk kam menstruacione dhe thjeshte ndihem shume e lodhur. Majlinda, uroj dhe lus Zotin qe te jesh shtatzene dhe shume faleminderit per lajmin dhe mos u bej merak per pyetje se nuk me bezdisin, thjesht po mundohem te gjej kohe kurdo qe mundem qe te shkruaj e te pergjigjem.

Te deshiroj cdo te mire. Linda ger, une nuk mund ta di saktesisht se perse nuk ke menstruacione dhe nese keni pasur probleme me to perpara atehere ndoshta vonesa eshte per shkak te te njejtave arsye.

Sidoqofte per te mesuar arsyen te sugjeroj te vizitosh gjinekologun. Seba, zakonisht gjat shtatzenis shume pak mund te sugjerohet se gati gjithcka te hahet. Ha ushqimet e zakonshme te shtepis qe pergadit e gjtihashtu mos harro pemet dhe perimet. Pusho kur nuk ndihesh mire sepse tash je vet e dyta dhe ke nevoj ma shume per pushim.

TE uroj shtatzeni te shendetshme dhe cdo te mire. Flora, Metformin perdoret per te trajtuar diabetin e tipit 2. Pervec kesaj ky medikament perdoret per te kthyer ne vend apo per te rregulluar ciklin menstrual i cili eshte crregulluar nga sindromi policistik i vezoreve.

Gjithcka Që Keni Dashur Të Dini Si Të Mbeteni Shtatzane (Ose Shmangur Atë)

Keshtu qe mund te te them qe te vazhdosh me terapi. Pershendetje dhe cdo te mire. Pershendtje dokotreshe, ju kam shkruar edhe mbreme por si duket nuk ka ardh letra ime…pyetja ime.

Majlinda, shenja me kryesore qe tregon se nje grua eshte shtatzene eshte mungesa e menstruacioneve. Si te duash ndaq beje testin ndaq mos e bej vetem mos u bej shume merak sepse ka gjasa te mira qe ti mund te jesh shtatzene. Uroj dhe lus Zotin te jesh shtatzene. Cdo te mire. Arjeta, nje mendim i keq lidhet me tjera zingjir dhe keshtu ti perfundon duke menduar se gjithcka qe eshte rreth teje ka faj… mshoj rrafsh si themi ne. Gjeja e pare qe duhet ta largosh nga mendja eshte qe mos te merzitesh se cka mendojne tjeret per ty.

Dëshiron të ngelesh shtatzënë, Ja çfarë duhet të dish

E mora kete shumbull vetem per met tregu se krejt ajo gjendje qe ke ti eshte dhe krijohet pikrisht nga vet ti. Ti je ajo qe ke timonin ne duar per vetveten dhe ti je ajo qe mund ta drejtosh si te duash. Mos e lejo veten te biesh viktim e nje fjale te dikujt dhe edhe me mire mos e sill neper koke situaten apo situatet qe te ndodhin se keshtu vetem stresohesh dhe ke njefar frike. Sa per shtatzeni une po besoj dhe po fajsoj vetem kohen apo me fjal tjera momentin.

Ndoshta qe te dy jeni mire dhe thjeshte nuk po mund tia qelloni qe ti te mbetesh shtatzene brenda atyre pak javeve 3 qe burri qendron dhe kthehet. Leje duhanin. Ushqehu me mire peme dhe perimeuje pi me shume 2litra dhe jeto me me pak frik dhe stres ashtu si te keshillova. Te deshiroj shendet dhe cdo te mire. Tina, dikush ka permend ketu qe dita e 17 e ciklit menstrual eshte dit per djal… me duket se dikush ka permend ketu ne komente keshtu qe lexo komentet se dikun eshte permendur edhe kjo edhe nje metod tjeter e cila nuk po me kujtohet per momentin.

mos mbetja shtatzene

Shendet dhe suksese. Nese ka dikush qe ka degjuar apo ka praktikuar ndonje metod dhe ka pasur sukses ju kisha lut ta ndani ketu ne komente.Ta ruaj informacionin? Veshtiresi per te mbetur shtatzene!! Une jam nje vajze 22 vjecare edhe jam e martuar qe 4 vjet. Skemi pasur deshire te kemi femije me perpara po tashi kemi vendosur te kemi nje bebe.

mos mbetja shtatzene

Ka tre muaj qe po mundohemi po e skemi ndonje rezultat. Une me perpara kam pire disa birth control pills edhe mendoj se mos mund te jete ajo gje shkaku qe smund te mbes shtatzene. As nga une as nga burri nuk kemi ndonje rast qe skane pasur femi,edhe kjo gje po na merzit paksa. Nqs ndonjeri ka ndonje keshille apo pergjigje do me behej qejfi. Me respekt Griselda!! Griselda nuk e di se sa vjet i ke perdorur pillspor kur mbaron me pills duhet pak kohe qe trupi jot te jet si me pare, dhe kete duhet te keshilloj qe mos e mbani mendjen tek shtatzanialeja zotit ne dore.

Mos ke frike sepse nga pills nuk ke ndalese shtazanie. Te uroj fat dhe se shpejti me nje bebe. E dashur Griselda!! Edhe une te uroj me shpirt nje bebush te shendetshem sa me shpejt!

mos mbetja shtatzene

Provoni te kryeni mardhenie me shume gjate mesit te ciklit tend menstrual. Ajo eshte koha kur zakonisht femrat kane me shume shanse te mbesin shtatezane. Ne rradhe te pare eshte kohe e shkurter kjo sa po mundohesh per te mbetur shtatzene.

Mos u deskurajoni. Se dyti, bebja vjen atehere kur do zoti dhe jo kur duam neve. Vjen atehere kur eshte koha e tij per te ardhur.

Edhe nje gje, mund te perpiqesh ti prej tre muajsh por duhet te dish se kurne cfare diteshdhe ato dite jane vetem ne cdo muaj.Duhet ta njohesh trupin tend. Me kane mesuar dicka ne shkolle dhe me pas kam folur me gjinekologun, sepse ndonjehere kam pasur frike. E verteta eshte se kam dyshime per shume gjera. Me shpikjen e pilulave kontraceptive dhe me mundesine per te perdorur pilulen e dites se neserme, shume gra u krijohet bindja qe ciklet mund te manipulohen dhe gabimet mund te ndreqen, por kjo injorance ose mungese kujdesi ndaj trupit nuk ndodh vetem per fajin tone.

Fol hapur me gjinekologun. Ndonjehere, mjeket nuk jane shume te qarte. Kur Suzana, 29 vjece e kishte pyetur gjinekologun e saj pse sekrecionet e saj vaginale ndryshonin, ai ishte pergjigjur se kjo gje eshte normale, por pa ia shpjeguar shkaqet. Ne te vertete, shpjegimi eshte shume i thjeshte. Sekrecionet ndryshojne ne varesi te ovulimit. Eshte e vertete qe infermieret dhe doktoret mund te jene shume te zene per shkak te pacienteve te shumte, por nga ana tjeter, gjithekush ka te drejte te kerkoje informacionin qe i nevojitet, edhe pse disa mjeke mendojne se pacientet e perdorin kete informacion ne menyre te papergjegjshme.

Per shembull, nje vajze e re qe e di qe eshte gati duke e filluar cuklin, mund te kryeje marredhenie seksuale te pambrojtura dhe ky eshte nje gabim. Metoda sipas se ciles ndjek ditet e ciklit per te vleresuar mundesine per te ngelur shtatzene, eshte pergjegjese per shume shtatzani te padeshiruara.

Mesazhi eshte i qarte: Nuk duhet te rrezikosh te kryesh marredhenie seksulae pa perdorur nje metode kontraceptive. Kohet e fundit mjeket kane filluar te tregojne skeptike persa i perket perdorimit te pilulave te dites se neserme. Ka shume vajza te reja qe nuk e vrasin mendjen per kontraceptivet dhe i perdorin keto pilula ne menyre te pakujdesshme. Nuk duhet harruar se keto pilula permbajne nje sasi te madhe hormonesh duke shkaktuar keshtu vonesa ne cikel, si dhe hemoragji jashte periudhes se ciklit.

Per kete arsye, keto pilula nuk duhen perdorur vend e pa vend, por vetem ne raste te vecanta. Kur njeh kohen dhe karakteristikat e ciklit tend, kur mund te ngelesh shtatzene, mund te arrish te zbulosh anomalite dhe te mbash nen kontroll problemet qe mund te lindin. Kujdesu per pjellorine tende! Nese merr informacionin e duhur, mund te dish sa zgjat cikli yt dhe ne cilat dite ovulon ti, gje kjo shume e rendesishme kur deshiiron te besh nje femije.

Keshtu, mund te mbrosh edhe shendetin tend riprodhues. Kur ovulon, eshte normale qe te ndjesh dhimbje barku ne gjysmen e pare te ciklit mestrual, te kesh sekresione te tejdukshme dhe viskoze, qe jane mukoza qe prodhon qafa e mitres, te ndjesh nje shtim te epshit dhe te vesh re nje zbukurim te lekures ne pergjithesi.Pershendetje jam nita the kam lind qe 2 muaj me operacion por qe 1 jav jam shumm e lodhne dhe 1 dit kam vill shum jam e brengosur mos kam mbet prap shtatzan a ka mundesi me mbet meniher pas lindjes cikel skom pas pos 5 jav deri jom pastru me ndihmoni se du mu qmend.

A mundet me pas qrregullime pas lindjes nese te Vin mestracionet mbas 1muaji dhe ma Jo,ne diten e 4 e kom ba testin me ka dal negativ po hala SME kan ardh tregomni. Prsh …jam era dhe kam nje jave qe P. A mund te kem ngelur shtatzan? Pershendetje, Faleminderit qe na keni shkruar.

Gjitha te mirat, Stafi Nukjevet. Toggle navigation. Mbetja shtatzan pas lindjes. Mbetja shtatzan pas lindjes Pershendetje jam nita the kam lind qe 2 muaj me operacion por qe 1 jav jam shumm e lodhne dhe 1 dit kam vill shum jam e brengosur mos kam mbet prap shtatzan a ka mundesi me mbet meniher pas lindjes cikel skom pas pos 5 jav deri jom pastru me ndihmoni se du mu qmend.

Hatije Ismaili - Gjinekologe says:. December 2, at am. February 23, at pm. Era says:. March 22, at pm. March 23, at am. Leave a Reply Cancel reply Your email address will not be published. Comment Name. E-mail Facebook Twitter Youtube. E shtune Nuk do te kete ekspert online.Nena si e komentoni ju kete me 14 nentor une i bej dy muaj qe nuk kam pas menstruacione bera sot testin ne mengjes me doli negativ si e komentoni ju kete sepse jam ne hall shume te madh po frigohem mos jom shtatzene pasi qe i kam ende femi e vogel vajzen 1 vjeqe si thoni qte bej me tregoni ju lutem nese ndonjeres ju ka ndodh.

Statusi Aplikacionet Pyet Mjekun. Mos mbetja shtatzene. Pershendetje Prej lindjes une nuk kam pas cikel Te rregullt mu vonojshin 2 muaj prapp me viini, nese e ki bebin ne gji per ata mundesh me pas crregullim cikli.

Mok se pari faleminderit per koment e kam ber testin sepse jam shum e ndishme mbes shum kollaj edhe mardhenje kom pas rregullishte po normal qe jemi mundu me u mbrojten bashk me burrin, mestrasijonet i kom me rregull po isha para dy muajve ne kosove edhe atje ishte shum nxet edhe veq dy dite i kisha e zakonisht i kom ka nje jav ciklin e po kom frik sepse e kam vajzen e vogel 1 vjeqe edhe djalin 3 edhe pak i bon Nese i ke pas me rregull herave tjera e tash tu kan vonu,jane 2 mundesi.

Ose ke mbet e testi te del falls,ose ke crregullime me menstruacione. Mundesia me e mire per te kuptu eshte te besh analiza permes gjakut.Heq dore nga pilula, po me pas? Tregoni kujdes me farmaceutiket. Get rid of the pill, then what?

You should know that stopping the pill does not necessarily lead to an immediate recovery of ovulation. This way you should not be afraid if you do not get pregnant immediately in the next three months.

Find out your ovulation date These are the days when you can get pregnant at high. Fever which is higher in the days following ovulation.

Accurately memorize your temperature variations, because they can help you better understand your cycle and your fertile periods. Another way is the ovulation test that you can buy at the pharmacy. You should have sex every three days The lifespan of the sperm after it reaches the female body is 72 hours. In observation of this, an appropriate sexual position has not yet been established to facilitate pregnancy and to favor a better sperm attachment to the cervix. Take care with your food Eating healthy favors fertility.

Hypoallergenic diets can actually weaken the body, but can have a negative hormonal effect on fertility. A few months before you decide to get pregnant, skip all diets. And alcohol, tobacco and coffee have a negative impact on getting pregnant. The best seasons Fertility is not the same throughout the year. Men produce a larger number of sperm during the beginning of the Spring season and the end of the Fall season.

They are most active in late summer and early fall. Autumn and the beginning of the winter season seem to be the most appropriate moments for conceiving a child. Take care with pharmaceuticals. Be careful with pharmaceuticals used for muscle burns, as they enable uterine contraction and have a negative effect on hormones. Always ask your doctor why it is not advisable to take such medication during the ovulation period. Stress, anxiety and the fear that you might not get pregnant are negative factors for conception.

Take the time: if you have just stopped using the pill, try to listen to your body in order to regain confidence with your natural rhythms. Me poshte disa sugjerime te tjera nga ne, duke qene se ka disa minuta qe nuk po levizni Hyr Regjistrohu.

Kuriozitete Zbavitje Mistere. Beje Vete. How to increase the chance of getting pregnant? Eshte e vendosur deshironi nje femije! Ja disa sekrrte per te mbetur shtatzene ne kushtet me te mira te mundshme dhe si te filloni ne harmoni shtatzanine tuaj.

It's set you want a baby!


thoughts on “Mos mbetja shtatzene

Leave a Comment